Knihy, které mě ovlivnily

30 ledna

Nápad na sepsání tohoto článku jsem dostala už dávno, ale přiznám se, že nebylo snadné vybrat jen takové knihy, které mě opravdu nějakým způsobem ovlivnily. Dnes vám tedy představím výběr toho nejlepšího a budu doufat, že některé z těchto knih vám budou inspirací.

V podstatě každá kniha, kterou jsem za svůj život přečetla, mě něčím zaujala, jinak bych ji vůbec nezačala číst. Přesto jsem se pokusila vybrat knihy, které dokázaly změnit mé myšlenky, přístup k dané problematice a zkrátka ve mně zanechaly nesmazatelnou stopu. 

1) Jak drahé je zdarma? & Nákupologie

Jak drahé je zdarma?
Autor: Dan Ariely
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2008

Nákupologie
Autor: Martin Lindstrom
Nakladatelství: Computer Press
Rok vydání: 2009

Tyto knihy vám poskytnout pohled na ekonomiku a obchod z tak trochu jiného úhlu pohledu, než je obvyklé. Dozvíte se v nich, jaké marketingové triky na nás obchodníci používají, a jak se můžete naučit jim čelit. Představeno vám bude značné množství průzkumů, které mají mnohdy (alespoň pro mě) překvapivé závěry. Proč při výběru nové propisky rozhoduje desetikorunový rozdíl o tom, které dáte přednost, a při koupi auta je pro vás stejný peněžní rozdíl zanedbatelný? Proč lidé tak slyší na slovo "zdarma", a nosí si tak domů věci, které ani nepotřebují? Odpovědi na tyto a jiné zajímavé otázky najdete v uvedených dvou knihách, které mi opravdu změnili pohled na svět nákupů a obchodu.

2) Čtyři dohody

Autor: Don Miguel Ruiz
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2001

Hned úvodem musím říct, že se s touto knihou neztotožňuji ve všem. Obzvlášť pasáže o víře a bohu (jsem antiteista) jsem brala s opravdu hodně velkou rezervou. V podstatě jsem si z knihy odnesla převážně jen samotné dohody, které zabírají cca první polovinu knihy. Druhá polovina knihy mě zaujala už méně. Celkově však knihu hodnotím jako přínosnou, protože vás donutí se zamyslet nad životem.

Čtyři dohody zní následovně:
  1. Nehřešte slovem - Říkejte jen to, co si myslíte. Vyhýbejte se užívání slova proti sobě nebo k pomlouvání druhých. 
  2. Neberte si nic osobně - Co druzí říkají a dělají je projevem jejich vlastní situace a snů. Když budete imunní proti názorům a činům druhých, nestanete se obětí zbytečného utrpení.
  3. Nevytvářejte si žádné domněnky - Nalezněte odvahu klást otázky a vyjádřit, co skutečně chcete. Komunikujte s ostatními tak jasně, jak jenom dovedete, abyste se vyhnuli nedorozuměním, smutku a dramatům. Pouze touto jedinou dohodou dokážete zcela změnit svůj život.
  4. Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete - Vaše činnost se mění od okamžiku k okamžiku; bude vypadat jinak, když jste nemocní, než když jste zdraví. Dělejte však za všech okolností vše, jak nejlépe dovedete, a vyhnete se zbytečným soudům a lítosti.
Pokud by vás zajímaly některé úryvky z knihy Čtyři dohody, vypsala jsem si je zde.

3) Zázračný úklid

Autor: Marie Kondo
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2015

O knize Marie Kondo jsem zde na blogu už psala. Tak tedy jen ve stručnosti připomenu, že se jedná o japonskou odbornici na úklid, která vás naučí nejen uklízet, ale také si pořádek doma udržet. Mně konkrétně kniha představila spoustu triků například na skládání oblečení, které praktikuji dodnes. 

4) Jak si zjednodušit a zpomalit život

Autor: Brooke McAlary
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2017

Kniha, kterou by si v dnešním uspěchaném světě měl přečíst každý. Vzhledem k tomu, že se o osobní rozvoj zajímám již delší dobu, nepředstavila mi kniha v podstatě nic nového, ale pokud bych měla nějakou knihu z této oblasti doporučit, pak by to rozhodně byla tahle. Je stručná, jasná a výstižná. Žádná omáčka okolo. Naučte se zpomalit, vnímat přítomný okamžik a nestanovovat si nereálné denní cíle. Kniha vám představí několik cvičení, pomocí kterých se naučíte:

  1. zaměřit se pouze na jeden úkol
  2. občas se odpojit
  3. vyprázdnit si mysl
  4. stanovit si tři hlavní úkoly za den
  5. být vděčný
Závěrečné kapitoly jsou věnovány ranním a večerním rituálům, což by pro někoho mohlo být také přínosné. Já se ty své pokusila ještě trochu vypilovat, ale jen čas ukáže, jak se mi je daří či nedaří zakomponovat do každého dne.

5) Domácnost bez odpadu

Autor: Bea Johnson
Nakladatelství: PeopleComm
Rok vydání: 2017

Tuto knihu do seznamu doplňuji dodatečně, protože mě opravdu hodně zaujala. Věnovala jsem jí proto samostatný článek, který můžete nalézt zde.

A jaké knihy ovlivnily vás? Určitě mi je napište do komentářů, protože i já se ráda inspiruji. 

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem