Úklid podle Marie Kondo

09 ledna

Jméno Marie Kondo jste v dnešní době už určitě někde zaslechli. Jedná se o odbornici na úklid, která lidem pomáhá vytvořit v jejich domovech jednoduchý systém ukládání věcí. Ten je specifický především tím, že je při něm maximálně uspořen volný prostor a všechny uložené věci jsou vždy ihned po ruce.Aby se tento systém úklidu dostal k co největšímu množství lidí, napsala Marie Kondo knihu Life-changing magic of tidying up, která u nás vyšla pod názvem Zázračný úklid. I mně se tato kniha dostala do rukou, a tak se vám z ní pokusím vytáhnout alespoň hlavní body, protože by byla opravdu škoda, kdybyste metodě KonMari nedali alespoň šanci. 

1. Uklízejte postupně 

Základem této metody je vzít úklid postupně. Zaměřte se tedy vždy jen na jednu oblast, které se budete aktuálně věnovat. Mohou to být například knihy nebo oblečení. 


2. Vytvořte jednu hromadu 

Pokud jste si například jako svoji první oblast úklidu vybrali oblečení, pak je všechno nanoste na jednu velkou hromadu. 

3. Uklízejte a přemýšlejte 

Nyní budete brát jeden kousek po druhém a u každého se zeptáte sami sebe, jak na vás daná věc působí, a jestli ve vás vyvolává radost. 


4. Skládejte 

Nejvíce mě na metodě KonMari zaujal způsob uložení věcí. V praxi nevyužívám vše, co Marie Kondo doporučuje, ale některé její šikovné techniky mi opravdu usnadňují práci i následnou orientaci se, když něco konkrétního hledám. Úspora místa je pak už jen takovou třešničkou na dortu.

Jak složit tričko podle Marie Kondo


Jak skládat své oblečení?

Nebudu se tu zbytečně snažit složitě popisovat, jaké jsou metody skládání věcí podle Marie Kondo. Raději vám nabídnu přehledná videa, na kterých si sami můžete prohlédnout, jak lze oblečení skládat efektivně. Tato videa najdete v seznamu videí Lavendaire zde.

A teď už mé osobní zkušenosti...


Proč si metodu Marie Kondo alespoň vyzkoušet?

Můj osobní názor je ten, že pokud nejste spokojeni s (ne)pořádkem ve věcech u vás doma a chcete konečně udělat nějakou změnu a pustit se do pořádného úklidu, pak vám Marie Kondo může být velmi nápomocná. Nikdo neříká, že musíte jet přesně podle manuálu. Vyberte si z jejích nápadů ty, které vám opravdu pomáhají, a které jste schopni zakomponovat do svého života.

Jaké jsou nevýhody této metody?

Jak už tomu tak bývá, vše má své stinné stránky. Nejinak je tomu i u této metody úklidu. Dost dobře si neumím představit, jak je možné tento systém praktikovat v domě s malými dětmi. Také pochopitelně nelze u každého oblečení říct, že vám přináší radost. Sama mám doma pár kousků oblečení a obuvi, které mi radost nepřináší, ale jsou příležitosti, pro které se zkrátka nic jiného nehodí. Mluvím teď například o návštěvě divadla a podobně.

Taky se musím přiznat, že jsem úplně přeskočila fázi mluvení s oblečením, o které se Marie Kondo také zmiňuje, protože mi prostě přijde už trochu extrémní a postavená na hlavu (ta metoda, ne její autorka).

Je tato metoda minimalistická?

Přiznám se, že nevím. Podle mého názoru tato metoda jde ruku v ruce s pořádným úklidem, který by si minimalista měl ve svých věcech udělat. Naučíte se lépe rozlišovat, které věci si zaslouží uchovat, a které by naopak měly bez milosti jít z domu. Rozhodně tedy při prvním úklidu podle této metody vytřídíte spoustu kousků oblečení a jiných věcí, čímž minimalizujete množství věcí ve svém domě. To byl třeba důvod, proč jsem do metody KonMari šla já.
Navíc se díky ní naučíte oblečení lépe skládat, takže vám pak zabere méně místa, což opět zavání mým oblíbeným minimalismem. 

V závěru nelze říct nic jiného, než že vám kniha představí šikovné triky, jak si doma uspořádat věci. Její četbu rozhodně nepovažuji za ztrátu času, protože jsem v ní našla spoustu inspirace. A kdo ví - třeba ji tam naleznete i vy. 

Zdroje obrázků:  1 / 2

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem