Obora Holedná

08 února

Obora Holedná je asi moje nejoblíbenější část Brna. Ačkoliv jsem v dětství trávila téměř každý letní víkend na chatě uprostřed lesa, a k lesním zvířatům tak měla opravdu blízko, v Holedné k nim mám ještě blíž. Zvířata jsou zde navíc tak krotká, že se s klidem nechají krmit z ruky.Pokud chcete mít opravdu nezapomenutelný zážitek a asi milion fotek lesní zvěře opravdu zblízka, pak se rozhodně do obory Holedná běžte podívat.

V současné době je v oboře Holedná ZAKÁZÁNO krmení zvířat!

Kudy do obory a za jakými zvířaty

Před jejím hlavním vstupem se nachází parkoviště a stejně tak zastávka MHD Stará dálnice (autobusy 50 a 52). Samotná obora je velmi rozlehlá, avšak k tomu, abyste potkali co nejvíce zvířat nemusíte chodit daleko. Hned za vstupní branou totiž najdete ohradu s divokými prasaty a na protější louce se často bude procházet stádo daňků. My jsme si prošli větší okruh oborou, a potkali jsme tak i muflony a jeleny.


Než půjdete zvířata krmit

Ačkoliv na několika místech obory najdete tabule s informacemi, čím lze zvířata krmit, mnozí je zkrátka ignorují a nosí zvířatům všechny zbytky jídla, které doma najdou. Bílé pečivo je pro ně ale nepřítel číslo jedna! Pokud je mermomocí chcete něčím krmit, ačkoliv zaměstnanci Lesů města Brna, a.s., které oboru spravují, zvířatům potravu dostatečně zajišťují, vezměte s sebou třeba mrkev, hlávkový salát nebo tvrdý chléb. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že tamní daňci zbožňují obzvlášť právě zmíněnou zeleninu. Opět upozorňuji, že článek byl psán v době, kdy bylo ještě možné zvířata krmit. Nyní je vydán přísný ZÁKAZ krmení! Pokud chcete přesto zvířátkům věnovat nějaké dobroty, obraťte se na Lesy města Brna a domluvte se s nimi.
Pokud by vás zajímalo, proč má ten čuňajs na první fotce na hlavě kus salátu, tak je to proto, že neumím házet. :D

Na co si dát pozor

Kromě toho, že byste se v oboře měli chovat jako slušně vychovaní lidé, což se mnohým bohužel nedaří, respektujte všechna pravidla, které obora má. Pokud do ní jdete s malým dítětem, dávejte pozor, ať neprostrčí ruku do výběhu. Stejně tak mu ale nedovolte, aby se zvířata pokoušelo pohladit. Já sama někdy žasnu nad tím, co všechno dokáží někteří rodiče svým dětem vůči zvířatům dovolit. Opatrní buďte ale i tehdy, když jdete zvířata krmit. Stádo daňků je už zvyklé na to, že je lidé krmí, a pokud vytáhnete igelitový sáček s čímkoliv, hned se k vám nahrnou, což by někoho, kdo je v oboře poprvé, mohlo poněkud vyděsit.

Naše první krmení v oboře

Procházka oborou

Oborou vede jak naučná stezka, tak i několik turistických tras. Pokud vám nevadí kopce, určitě si zde brzy najdete svoji oblíbenou cestu. Vstup do obory je zdarma a je otevřená celoročně. Pokud jste (stejně jako my) hráči geocachingu, najdete v oboře také plno keší. Tamní les je plný různých jezírek, krmelců, vyhlídek a altánů, takže pokud hledáte únik z ruchu velkoměsta do přírody, doporučuji unikat směrem k Holedné.Oboru Holednou si zamilují nejen děti, ale i dospělí (mohu potvrdit). Já jen doufám, že bude obora v této podobě co nejdéle a nebude se muset potýkat s pytláky, jako se to stalo již několikrát. Je to smutné, že jsou mezi námi lidé, kteří si neuvědomují, jak úžasné je mít kousek od centra takovou spoustu krotkých lesních zvířat, a kteří nedokáží jejich krásu ocenit jinak než na talíři.

EDIT: Tak bohužel je v oboře Holedná nově ZAKÁZÁNO krmení zvířat!

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem