Domácnost bez odpadu

29 března

Nejradši bych teď otevřela znovu článek Knihy, které mě ovlivnily a dopsala do něj tento nový přírůstek, ale řekla jsem si, že jednak nechci zasahovat do již napsaného článku (odkaz jsem tam ale stejně vložila), a pak si taky myslím, že Domácnost bez odpadu si zaslouží svůj vlastní článek. Tak tady ho máte.

Pár slov na úvod

Knihu Domácnost bez odpadu jsem si původně rezervovala v knihovně, ale protože přede mnou byla opravdu spousta rezervací, už jsem ani nedoufala, že si ji vůbec někdy přečtu. Naštěstí jedna paní z Brna ji na facebooku (úplnou náhodou ve skupině o zero waste) nabízela k zapůjčení, což pro mě byla skvělá šance, kterou jsem hned využila.

Jak sám název napovídá, kniha je věnována tomu, jak co nejvíce zredukovat odpad, který po sobě zanecháváme.
Autorkou knihy je Bea Johnson a já ji znám díky Martině, která se o ní několikrát zmiňovala na svém webu. Jaké překvapení pro mě bylo, když i v knize samotné byla naopak zmíněna tato blogerka, která k ní dopsala několik postřehů, poznámek a odkazů pro české čtenáře, což byl jen tak mimochodem super nápad. Její doplněné informace můžete najít na samostatném webu zde.

Rozhodně doporučuji zavítat také na blog, kde Bea Johnson sdílí články ze svého zero waste domova. Pro mě je skutečně velikou inspirací (i když pochopitelně ne ve všem). Její radikální změnu života a zavedení téměř dokonalé domácnosti bez odpadu velmi oceňuji, ale já do takového extrému sklouznout nechci. Bea v knize píše o tom, jak se jí podařilo žít tak, aby za sebou zanechávala co nejmenší ekologickou stopu. Ne vždy to bylo snadné, protože domácnost se dvěma dětmi už potřebuje trochu promyslet, jak nejlépe zredukovat množství odpadu.

Domácnost bez odpadu

Kniha se mi líbila především tím, že je členěna na kapitoly, takže si můžete nalistovat oblast, která vás nejvíce zajímá, například kuchyně a nakupování potravin nebo svátky a dárky. Vyzdvihnout si určitě zaslouží osobní zkušenosti autorky, která se nebojí přiznat, že při hledání těch správných cest k domácnosti bez odpadu někdy selhala nebo šla opravdu do extrému, což se následně ukázalo jako opravdu nešťastné řešení. To mi přijde super, protože aspoň zjistíte, na co si vy sami máte dát pozor. Obzvlášť mě pobavil například pokus o vytvoření vlastní řasenky, která se autorce během večera s kamarádkami rozmazala natolik, že vypadala jako panda. Nutno říct, že nakonec ten správný recept na ekologickou řasenku objevila, a vy si ji tak můžete vyrobit, protože recept na ni najdete v knize.

Kniha vám postupně poradí, jak redukovat odpad v následujících oblastech:

  • kuchyně a nakupování potravin
  • koupelna, hygiena, kosmetika a zdraví
  • ložnice a šatník
  • domácí práce, úklid a údržba
  • pracovna a nevyžádaná pošta
  • děti a škola
  • svátky a dárky
  • mimo domov a na cestách

Pokud byste si chtěli přečíst alespoň nějakou ukázku z této knihy, pak zde najdete prvních třicet stran knihy k přečtení.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že kniha je vytištěna na recyklovaný papír a je šitá (nejsou na ní lepidla). Existuje ale pochopitelně také jako e-book pro vaše čtečky.

Některá řešení v knize mi však přišla až moc extrémní nebo nepřijatelná pro naše podmínky. Bea například nabádá lidi k tomu, aby nepoužívali antibakteriální gely, protože nejsou potřeba. Přiznám se bez mučení, že ještě před epidemií žloutenky, která v Brně vypukla, byl antibakteriální gel neodmyslitelnou součástí mé kabelky. A zůstalo u toho dodnes. Pokud jste někdy jeli brněnskou MHD, jistě chápete, že bez desinfekce to zde prostě nejde. Samozřejmě když mám možnost si umýt ruce vodou a mýdlem, využiji toho, ale ne vždy a všude to jde. Nechápu například lidi, co berou jídlo do rukou, kterými před chvilkou sahali na peníze či kliku od dveří.


Proč si knihu přečíst

Troufám si říct, že patřím k lidem, kteří o zero waste metodě už něco vědí. (Ostatně jsem napsala článek o tom, jak jsem zero waste zapojila do svého života.) Přesto mi kniha přinesla spoustu nových informací a hlavně šikovných tipů. Nejvíc mě zaujaly recepty na různou kosmetiku - od řasenky po odličovač. Už se nemůžu dočkat, až něco z toho vyzkouším.

Myslím si, že knihu Domácnost bez odpadu v oblasti zero waste hned tak nějaká jiná kniha nepřekoná. Ukáže vám, jaké jsou začátky zero waste, kde všude se můžete zbavit zbytečných odpadů, a to vše je založeno na osobní zkušenosti autorky. Mně třeba kniha zodpověděla hodně mých dotazů ohledně zero waste, které jsme měla. Taky mi byla v mnohém inspirací. Například uložení potravin v kuchyni do skleněných dóziček s praktickým kovovým uzávěrem a těsněním je něco, co bych ráda měla s přítelem v naší budoucí kuchyni. Pochopitelně je mi sympatická i s tím související myšlenka, že bychom potraviny kupovali na váhu v nějakém tzv. bezobalovém obchodě, kterých je naštěstí v Brně mnoho (mapu bezobalových obchodů najdete zde). Kromě úspory odpadu ušetříme i finančně, protože - přiznejme si to - většinou platíme nemalou částku právě za obal. No a taky to berme z toho ženského hlediska - ty skleněný dózy v kuchyňské skříňce vypadají fakt dobře. Zkrátka a dobře mi kniha představila mnoho řešení do domácnosti, z nichž některé mě opravdu láká vyzkoušet. Rozhodně ale nechci zacházet do nějakých extrémů. Většinu tipů už jsem znala ještě před čtením knihy. Například to, že bych doma ráda měla co nejvíce přírodních materiálů místo plastu, je věc, kterou o mně snad ví každý. Také kompost by byl určitě super a ráda bych jej jednou měla. To ale jmenuji jen zlomek toho, co mě zaujalo. Každý si v knize zkrátka najde to své.

Knihu ale doporučuji přečíst i v případě, že neplánujete zapojit prvky zero waste do své domácnosti. I tak vám totiž bude naservírováno mnoho praktických informací. Záleží pak už jen na vás, co si z knihy odnesete.

Zdroje fotografií: 1 - moje foto / 2 / 3

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem