Jak získat (a udržet) prázdný stůl

02 ledna

Dopracovat se k prázdnému stolu dá někdy docela zabrat. Třeba v práci se to člověku poštěstí opravdu málokdy. Přesto vám dnes přináším pár tipů, díky který by to pro vás mělo být mnohem o něco snazší.


Neuklizený psací stůl má hned několik nevýhod. Předně se vám v takovém rušivém prostředí špatně koncentruje (mohu potvrdit), množství zbytečných dekorací vás povzbuzuje k prokrastinaci (mohu potvrdit) a v neposlední řadě na takovém stole nemůžete nic najít, když to potřebujete (mohu potvrdit na 100 %). Naproti tomu uklizený stůl vám poskytne dostatek volného místa pro rozložení právě používaných materiálů, a když budete nějaký list nebo předmět hledat, vždy budete vědět, kam pro něj sáhnout. Jenomže cesta k prázdnému stolu je někdy hodně složitá.

Udělejte si pořádek 

1. Začněte tím, že budete ze stolu brát jednu věc po druhé a vždy důkladně zvážíte, zda ji potřebujete mít právě na stole. Touto metodou zjistíte, že spousta věcí z vašeho stolu má místo úplně někde jinde, případně že některé z nich už nepotřebujete (nebo nechcete) vůbec. Těch se můžete s klidným svědomím zbavit.

3. Nedejte šanci zbytečným dekoracím. Já mám na stole například jen miniaturní květináč s kaktusem z Ikea. Bohatě to stačí, to mi věřte.

4. U všech dokumentů, které máte v papírové podobě, zvažte, zda nebude lepší skladovat je ve verzi elektronické. Takové dokumenty pak naskenujte a originály vyhoďte do sběru, případně je předtím skartujte, pokud jsou na nich nějaké citlivé údaje.

5. Dokumenty, které si chcete z nějakého důvodu uchovat (například záruční listy), řaďte do složek a šanonů, které uložíte na polici nebo do skříně. Nezapomeňte si je důkladně označit štítky, abyste neztratili přehled, kde co máte.

6. Stolní kalendář nepotřebujete. Pokud se z nějakého důvodu bráníte elektronickému kalendáři v mobilu či v počítači, pořiďte si nástěnný, který vám ušetří na stole místo, které obvykle stolní kalendář zabírá. Nemusíte si nástěnný kalendář rovnou kupovat, můžete si jej i vytisknout například zde.

7. Pokud u pracovního stolu občas i jíte (nebo pijete kávu), ukliďte po sobě nádobí hned, jakmile to bude možné. Pozor si dejte i na kruhy, které po sobě zanechávají šálky. Nikdy by vám na stole nádobí nemělo zůstat přes noc.

8. Opravdu si myslíte, že na stole potřebujete stojany na propisky? Používáte jich vždy několik najednou? Já myslím, že ne. V podstatě mi většinou stačí jen jedna propiska, kterou když nepotřebuji, uložím zpět do zásuvky ve stole. Stejně tak nepotřebuji mít pastelky v padesáti různých odstínech.

9. Kabely od notebooku, stolní lampy a podobně by vám neměly nikde na stole překážet. K dostání je spousta možných řešení, jak kabely uchytit a efektivně zorganizovat, takže vzhůru do toho. Ostatně například já nemám na stole ani tu lampu, protože jsem ji umístila na stěnu nad stůl, aby nezabírala zbytečně moc místa.

Na výběru stolu záleží

S udržováním si prázdného stolu mi také značně pomáhá to, že rozměry mé stolní desky jsou jen 73 x 50 cm. Úmyslně jsem si pořídila malý stůl s jednou zásuvkou, takže na stole nepořádek zkrátka ani mít nemůžu, protože by se nikam nevešel. (Jo, musím na sebe být přísná. Stůl má navíc otvor pro uložení kabelů, což je nepochybně také skvělá věc.
Psací stůl MICKE - zakoupit jej můžete zde

Jak si pořádek udržet

Jednoduché pravidlo zní: nic na svém stole neshromažďujte. Má vám sloužit pouze k tomu, abyste měli místo pro práci nebo zábavu, nemá být skladištěm. 

Jakékoliv nové dokumenty ihned roztřiďte do šanonů a složek, do kterých patří. Pokud víte, že se dokumentu musíte ještě věnovat, ale nemáte na něj zrovna čas, zřiďte si složku "to do", do které podobné dokumenty budete ukládat. Nezapomínejte ale tuto složku často probírat a dokumenty vyřizovat.

Závěrem se musím přiznat k jedné věci - v práci se mi takto prázdný stůl udržet prostě nedaří. Když jsou prostě někteří vaši kolegové bordeláři, udržuje se ten pořádek a prázdný stůl prostě velmi těžko. Ale nevzdávám to. :-)


Zdroj fotografie stolu: 1

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem