Mariánské údolí

08 března

Tentokrát se podíváme na překvapivě krásnou přírodu kousek od Brna a to do Mariánského údolí. Ať už si zvolíte trasu z jakéhokoliv směru, čeká vás příjemná procházka (nebo projížďka na kole) podél potoka Říčka, několika vodních nádrží a jeskyní. Jo a v neposlední řadě také hospod.

Mariánské údolí si můžete projít buď z Ochozu u Brna nebo z městské části Brno-Líšeň (MHD - zastávka Mariánské údolí, autobusy č. 55 a 151). Na obou koncích trasy najdete rozlehlá parkoviště a hospody, což doporučuji využít jako motivaci.


Pokud půjdete z Líšně, narazíte na zábavní park Eldorádo. Ještě než k němu dojdete, porozhlédněte se po okolních srázech, na kterých si můžete všimnout dnes už nepoužívaných přírodních tribun. Jsou sice z části zarostlé travou, ale patrné stále jsou. Jejich údajná kapacita byla 200 000 osob.

Fotka kačen výše je z vodní nádrže U Kadlecova mlýna, kolem které budete procházet. Nově zde najdete i bobovou dráhu U Mlýna. Cesta bude průběžně lemována řadou potůčků, na které je opravdu radost pohledět.


Na chvilku si můžete z hlavní stezky odskočit na zříceninu Horákovského hradu. K ní vás čeká strmá cesta do kopce, na jehož vrcholku najdete zbytky kamenných stěn hradu (a kešku, pokud jste taky kačeři jako my).Postupně projdete kolem několika mlýnů, z nichž většina dnes slouží pro občerstvení poutníků. Trasa je lemována významnými skalními útvary a jeskyněmi, z nichž největší pozornost si zaslouží jistě jeskyně Pekárna. (Pokud jste četli knihu Lovci mamutů, pak si možná vzpomenete, že právě zde lovecká tlupa našla svůj dočasný úkryt.)


Rozhodně stojí ještě za zmínku spousta zvířat, které cestou potkáte. Nemám teď na mysli lesní zvířata, kterých je v okolí nejspíš spousta, ale díky vysoké frekvence lidí se hlavní stezce vyhýbají. Vidět tu můžete i kozy, ovce, koně nebo třeba oslíka.


Nad Hádeckým rybníkem jsme si ještě vyšlápli nahoru na kopec v domnění, jaký odtud bude nádherný výhled. No sice bylo vidět jen do stromů, ale tak...


Ale to už jsme na druhé straně Mariánského údolí. I když je tento článek krátký, věřte, že cesta z jednoho konce Mariánského údolí na konec druhý je zhruba 10 kilometrů. Nic vám ale nebrání v tom jít jen kousek, protože i ten kousek stačí k tomu, abyste si naplno vychutnali přírodu a navíc jen kousek od Brna (a v dosahu MHD). Bohužel na druhou stranu právě to je důvodem, proč tu potkáte za pěkného počasí spoustu lidí, ale tak už to prostě bývá.


Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem