Zero waste (a já)

13 března

Předpokládám, že pojem zero waste (v překladu nulový odpad) již znáte. Pokud ne, pak jen ve stručnosti uvedu, že pod tímto pojmem můžete nalézt zajímavou myšlenku, která spočívá v tom, že po sobě člověk zanechává co nejmenší množství odpadu. Ekologický význam tohoto počínání je zřejmý, takže asi nebude překvapením, když napíšu, že i já (v rámci možností) usiluji o to, aby můj dopad na životní prostředí byl opravdu minimální.

Přeci jen si myslím, že minimalista by jim měl být i co se týče odpadu, který po sobě denně zanechá. V cestě za zredukováním spotřebního zboží mi pomohlo několik šikovných pomocníků, které bych vám dnes ráda představila.

Konec plastovým lahvím

Asi největším zlem jsou plastové lahve, jejichž spotřeba na celém světě je přímo alarmující. Pokud se navíc podíváte na jednu epizodu z pořadu A dost!, zjistíte, že plastovou láhev byste neměli používat více než jednou. Tím mám na mysli klasické běžně dostupné plastové lahve. Pochopitelně existují i nezávadné na vícero použití (jednu z nich mám doma a vy ji vidíte na obrázku vpravo).

Já si svoji spotřebu plastových lahví uvědomila až během týdenního školení, kdy jsem neměla jinou možnost, než si kupovat pití v plastových lahvích. Pořídila jsem si tedy Equa láhev Mint Blossom. Původně jsem chtěla láhev skleněnou, ale když jsem ji držela v obchodě v ruce, přišla mi zbytečně moc těžká a asi bych se bála, že ji při svém zacházení rozbiju. Líbí se mi i láhve ReTap od českého výrobce, ale četla jsem na ně několik negativních recenzí ohledně špatně těsnícího víčka, což mě prostě hodně odradilo.

Látkové kapesníky

Jako člověk s chronickou rýmou u sebe nosím kapesníky pořád. (Stále nepřestávám doufám, že laserová operace, na kterou jednou určitě najdu odvahu, něco změní.) Bohužel moje spotřeba papírových kapesníků byla už opravdu neúnosná, takže bylo potřeba konečně pořídit kapesníky látkové. Vybrala jsem si nakonec v tomto e-shopu a věřte mi, že jsou opravdu neuvěřitelně jemné a měkké. Jen mi přišly ze začátku oproti papírovým kapesníků nepraktické co se týče skladování po jejich použití, ale i to jsem nakonec vyřešila.

Plátěná taška a pytlíky

Začalo to nevinně - koupila jsem si pár látkových pytlíků od Martiny Kročilové, abych nemusela při balení věcí do batohu používat igeliťáky. Nakonec jsem si nechala ušít i několik pytlíčků ze síťoviny (ty mám výhradně na nákup potravin). Igelitovou tašku jsem už dávno nahradila touto kráskou z biobavlny. Ještě přemýšlím o koupi klasické síťovky, i když věřím, že ji možná ještě najdu u babičky. 

Odličovací tampony

Přiznejme si to, dámy, že naše spotřeba vatových odličovacích tamponů je mnohdy poněkud vysoká. Řešením jsou látkové odličovací tampony, které opět můžete sehnat například u Martiny nebo na Fleru. Já si je objednala od Zuzky ze Slovenska, takže je mám i s praktickým látkovým sáčkem a nemůžu si je vynachválit. Jsou neuvěřitelně jemné, snadno pratelné a hlavně domácí výroby přímo od Zuzky.

Ubrousky na svačinu 

K ubrouskům ze včelího vosku jsem přišla opravdu jako slepý k houslím, protože jsem je vyhrála na blogu Gahm Gahm. Vy si je ale podle návodu u ní na blogu můžete vyrobit doma nebo je lze jednoduše koupit přes internet. Na svačinu do práce jsou opravdu super a navíc úžasně voní po medu. Jen to chce trochu cviku, než se naučíte balit svačiny tak, aby vám z ubrousku nepadaly kousky jídla. 
Mimochodem - pokud by někdo z vás měl zájem o ubrousky ze včelího vosku, dejte mi vědět. Sešlo se mi jich doma víc, tak je ráda věnuji.

Box na oběd

Nakonec jsem vybrala v obchodě Ikea praktické boxy na jídlo se skleněným dnem. Je na nich super právě to, že díky sklu v nich můžete rovnou jídlo připravit a dát například zapéct do trouby. Koupila jsem si dva - kulatý a hranatý box. Víka jsou plastová a dokonale těsní (na rozdíl od nerezových boxů na obědy, které jsem taky jednu chvíli zvažovala). Momentálně ještě hledám nějaký box na polévku a zatím mi jako nejpraktičtější přijde obyčejná zavařovačka.

Kelímek na kávu

A protože jsem asi byla moc hodná (nebo taky proto, že jsem otravovala s tím, že nutně potřebuji kelímek na kávu), přinesl mi Ježíšek KeepCup. Trochu jsem mu i naznačila, po jakém barevném provedení mé srdce touží. :-)

Pomocníci z koupelny

Do koupelny jsem si pořídila i mycí houbu, která až doslouží, zamíří na kompost. Vyzkoušela jsem i bambusový zubní kartáček Curanatura, který je také ekologicky rozložitelný, ale bohužel mi vůbec nesedl, takže další už si nekoupím. Nově mám koupený bambusový kartáček od Ecoheart, který jsem si pořídila společně s praktickým cestovním obalem (ze skla a korku).

Doma jsem se opět navrátila k tuhému mýdlu (od Naturinky - zasílají bezobalově) a dřevěné mýdlence - oboje z e-shopu loveyourhome.


Tak trochu experimentem je pro mě zkoušení tuhých šamponů. Zatím mám doma New šampuk od Lush, ale plánuji vyzkoušet i jiné značky. Pro jeho skladování (a převoz) používám přenosku Ponio (opět z loveyourhome). Své přenosky prodává i Lush, ale ta od Ponia se mi líbí víc proto, že je větší a můžu tak do ní dát jak šampuk, tak kousek tuhého mýdla, když balím na cesty.Co ještě plánuji vyzkoušet

1. Brčka

Osobně mě zatím nejvíce lákají ještě alternativy k plastovému brčku, které během léta často používám. Na internetu jsou k dostání buď brčka z bambusu nebo nerezová. Ještě jsem se ale nerozhodla, která se mi líbí víc.

2. Obchod bez obalu

Také jsem v Brně nově objevila obchod "bez obalu", kam si přinesete vlastní nádoby a necháte si je naplnit například tekutým mýdlem, saponátem a podobně. To určitě také plánuji vyzkoušet, protože těch plastových lahviček od všech možných drogistických produktů se nám doma válí opravdu hodně.

3. Výrobu vlastní kosmetiky a čisticích prostředků

Vlastní výroba mě láká už moc dlouho, ale zatím musím spotřebovat, co mám doma. Zatím mám z domácí výroby od kamarádky deodorant (zatím nemám vyzkoušený), šalvějovo-měsíčkovou mast (zázračně zbavuje modráků) a balzám na rty.

4. Přechod z plastu na přírodní materiály

Když teď kupuji něco nového do domácnosti, vždy se snažím o to, aby se jednalo o výrobek z co nejpřírodnějšího materiálu (taky proto, že se mi přírodní materiály prostě líbí mnohem víc). Bohužel vzhledem k tomu, že nemám vlastní domácnost, k dokonalosti to má ještě hodně daleko. Snažím se také najít využití pro věci, které by jindy mířily rovnou do koše - ze sklenic od jogurtů nebo kompotů jsou například skvělé květináče (viz fotka v záhlaví příspěvku). 

A co vy a vaši zero waste pomocníci?

Zdroje obrázků: 1 / 2

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem