Jak nebýt přehnaně sentimentální

12 dubna

O tomto článku si myslím, že pro mnohé z vás bude přínosným. Já sama bych podobný návod, jak se zbavit zbytečného sentimentu (a s ním spojených zbytečných věcí) před lety velmi ocenila, ale nikdo mi ho tehdy nenapsal.

Určitě znáte ten moment, kdy při úklidu narazíte na krabici plnou dopisů, blahopřání k narozeninám, dětských kreseb a zkrátka věcí, které nepotřebujete, ale nedokážete se jich zbavit, protože za nimi vidíte kus svého života. Takové krabice plné vzpomínek má doma jistě každý z nás, i když se domnívám, že naši prarodiče ve shromažďování podobných věcí byli mnohem větší profíci. 

Jak se ale takových věcí zbavit, když uznáte, že je to potřeba? Proč je vám líto vyhodit hrníček od tetičky z Horní Dolní, i když se vám vůbec netrefila do vkusu a vlastně ji ani pořádně neznáte?

Co se starými dopisy a pohlednicemi?

Začneme třeba u dopisů a pohlednic, protože těch se nám obvykle v průběhu života nastřádá mnoho. Uvědomte si, že úkolem dopisu je vám něco sdělit, a jakmile si jej tedy přečtete, splnil své poslání a můžete jej s klidným svědomím vyhodit. Pohlednice je na obdobném principu. Váš kamarád vám chtěl poslat pozdrav z dovolené a napsat vám, jak mu vyšlo počasí, a které pamětihodnosti už stihl navštívit. Milým bonusem navíc je fotografie z místa dovolené na druhé straně pohlednice. Toť vše. Vzkaz byl předán, pohlednice prohlédnuta a tím její služba končí. Většina osob, které vám nějakou korespondenci doručily, na ni brzy stejně zapomene.

1) Digitalizujte
Dopisy a pohlednice, které jsou pro vás opravdu významné, naskenujte a uchovávejte je pouze v digitální podobě. I tak by jich nemělo být více než pár kousků.

2) Prostě se jich zbavte
Největším problémem pro mě bylo pohlednice jen tak vzít a hodit je do koše, protože mi to zkrátka přišlo líto je jen tak vyhodit jako shnilé jablko. Vyřešila jsem to tak, že jsem si na internetu našla pána, který pohlednice sbírá a jeho sbírku o ty své rozšířila. Já se jich tak zbavila a někdo jiný z nich navíc měl ohromnou radost.

Co s nechtěnými dárky?

Určitě jste už někdy dostali nějaký dárek, který je vám sice naprosto k ničemu, ale nechcete jej vyhodit, protože by to přece vypadalo hloupě. Upřimně mi mnohem hloupější připadá nechávat si věci, které nechcete, jen ze slušnosti. 

Prostě si vezměte papírovou krabici, do které naskládáte všechny dárky, které nechcete, a tu věnujte například charitě. Já krabici věnovala Útulku Tibet, který věci zařadí do svého dobročinného bazaru, který pořádá několikrát ročně v Brně.

Věci pro vaši budoucnost

1) To se jednou bude hodit
Náš děda byl vždy zastáncem názoru, že vše se jednou bude hodit. Vlastně se mu ani vůbec nevidím, protože vyrůstal v době, kdy opravdu většiny věcí byl nedostatek. Doba ale pokročila a já mám pro změnu pocit, že my máme nyní věcí naopak zbytečně moc. Odmítám proto doma shromažďovat předměty, které by se snad jednou mohly hodit. I kdyby takový čas nadešel (čemuž ve většině případů ale ani nevěřím), stejně bych si nepamatovala, že doma něco takového mám a už vůbec ne, kde je to uloženo. 

2) Jednou to udělám
Do této kategorie řadím i věci, kterým se jednou budete věnovat. Mám tím například na mysli knihu, kterou se chystáte číst už dva roky a ještě jste se k tomu nedostali, rozbité rádio, které jednou opravíte, až na to budete mít čas. Řeknu vám jedno - pokud jste z nějakého důvodu nebyli schopni přinutit se k udělání dané věci doposud, už se k tomu pravděpodobně nepřinutíte ani v budoucnu, protože pro to očividně nemáte potřebnou motivaci. Pryč s takovými předměty.


Zahoďte zbytečnou sentimentalitu a zbavte se věcí, které jsou vám k ničemu bez výčitek svědomí, že něco děláte špatně. Je to jen a jen vaše rozhodnutí, že doma chcete mít pořádek a obejdete se tak bez věcí, které vám stojí v cestě.

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem