Recept: zázvorový čaj

24 dubna

To, že je zázvorový čaj skvělý pro posílení imunitního systému, asi už víte. Možná ale nevíte, že tento lék také skvěle chutná, pokud máte ten správný recept. Mně se tento mini recept podařilo získat od kolegy v práci, resp. od jeho manželky, které tímto převelice děkuji.


Zázvorový čaj má mnoho podob. Já znala nejprve ten klasický způsob, kdy nastrouháte trochu zázvoru a ten zalijete horkou vodou. Chuť je taková všelijaká, ale pokud vás zrovna bolí v krku, pak jste ochotni podstoupit cokoliv.

Pak jsem ale jednou ochutnala zázvorový čaj ze zavařovačky a od té doby se to se mnou prostě táhne. Chuť je vynikající kvůli medu a přidanému koření, takže většinou čaj nepiji jen při nachlazení, ale i jen tak pro chuť (a pro posílení imunity, přirozeně).

A protože si myslím, že tento recept by mohl přijít vhod i vám (obzvlášť teď v zimě), rozhodla jsem se vám jej zde představit.

Ingredience:

Jak pravý klasik - všeho s mírou a vždy podle toho, jak co chutná víc vám.

- citron - 1-2 ks
- med
- kořen zázvoru (cca 10-15 cm dlouhý)
- badyán
- 1 ks skořice celá
- hřebíček - já dávám 5 kousků

Postup:

1) Jako první si připravte zavařovací sklenici se šroubovacím uzávěrem.

2) Opatrně oškrábejte zázvor tak, abyste zachovali co nejvíce prospěšných látek, které se ukrývají pod kůrou. Pak zázvor nakrájejte na malé kostičky.

3) Důkladně omyjte citron a rozpulte jej. Jednu polovinu citronu vymačkejte do sklenice a druhou nakrájejte na malé kousky (odstraňte i kůru). V původním receptu byly dva citróny, ale na mě byl výsledný čaj pak moc kyselý, takže opět doporučuji si množství přizpůsobit podle vlastní chuti.

4) Do sklenice nasypeme kousky zázvoru, citronu, badyán, hřebíček a skořici.

5) Vše zalijeme až po okraj sklenice medem, nejlépe domácím. Já osobně bych už med v marketu nikdy nekoupila. Pokud to nemáte daleko do Brna, doporučuji Včelařství Pakostovi v Brně-Kohoutovicích.

6) Sklenici uzavřete a nechte odstát někde v chladnu a temnu zhruba 14 dní.

7) Až budete vařit čaj, naberte si ze sklenice množství, které uznáte za vhodné (mně stačí 2-3 čajové lžičky) a zalijte horkou vodou. 

Vychutnejte si úžasný zázvorový čaj. 

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem