Zero waste kancelář

17 dubna

Napadlo vás už někdy, jak by principy zero waste, tedy nulového odpadu, fungovaly ve vaší kanceláři? Mě to napadlo, když jsem házela do sběru celou hromádku potištěného papíru. Donutilo mě to zamyslet se, jestli se přeci jen nejde metodě zero waste v kanceláři alespoň trochu přiblížit.

Eliminujte spotřebu papíru

Věřím, že na světě existují kanceláře, které neprodukují velké množství odpadu (obzvlášť papíru), ale bohužel ta naše k nim zrovna nepatří. Někdy sice můžete z jedné strany potištěný papír ještě využít na poznámky, ale někdy to nejde, protože obsahuje osobní údaje, a vy jej tak musíte skartovat. Papír ze skartovačky však lze recyklovat, takže aspoň jej můžete vysypat do kontejneru na papír nebo (což je nejlepší varianta) na kompost.

Za jednu z hlavních předností moderní počítačové doby považuji to, že spousta dokumentů se dá uchovávat v elektronické podobě. A nejen to - můžete dokumenty sdílet s kolegy, upravovat, snadno přepisovat, rozesílat a podobně. Jsou ale dokumenty (smlouvy, faktury), které potřebujete mít vytištěné kvůli originálnosti razítka a podpisu. Bohužel takhle to zatím funguje u spousty zaměstnání a asi chvilku potrvá, než se lidé naučí používat datové schránky a elektronické podpisy. Je to něco, co si musíme nastavit jako společnost, aby to mohlo skutečně fungovat a vedlo to ke snížení spotřeby papíru ve světě.

Jak využít potištěný papír?
 1. Pokud je potištěný jen z jedné strany, využijte tu druhou na poznámky. Můžete si z něj vytvořit také nový blok podle tohoto návodu.
 2. Novinový papír nebo různé letáčky používám na vypolstrování balíků, když je někam odesílám.
 3. Do novinového papíru můžete také balit různé věci. Já do něj balím například knihy, když chci nějakou přečtenou poslat dál.
 4. Občas nějaký ten papír využíváme na podpal v ohništi.
 5. Někdo papír recykluje doma sám a znova jej používá. 
Pravidlem číslo jedna ale je snažit se zabránit tomu, aby vám v kanceláři papírový odpad vůbec vznikal. Pokud vám nějaké firmy zasílají své nabídkové katalogy, požádejte je o zasílání elektronicky, případně zasílání zrušte úplně, pokud o ně již nemáte zájem.

Snažte se nebrat od nikoho tištěné vizitky. V dnešní době existují mobilní aplikace, do kterých stačí vizitku jen naskenovat. Stejně tak jsou aplikace pro skenování i většího množství dokumentů. Za sebe mohu doporučit například aplikaci TurboScan, kterou používám už dlouho.

Než něco vytisknete, zvažte, zda je to opravdu nezbytně nutné. Pokud ano, používejte alespoň ekologický tisk (ekologický režim lze nastavit na tiskárně) a recyklovaný papír (nabízí jej například Lyreco).


Kupujte recyklovatelné nebo alespoň recyklované věci

Kromě již zmíněného papíru se můžete zaměřit i na ostatní kancelářské potřeby.

 1. Klasickou izolepu nahraďte papírovou, která je recyklovatelná.
 2. Zvýrazňovače zkuste nahradit pastelkami, případně alespoň dejte přednost zvýrazňovačům z recyklovaných materiálů. 
 3. Nekupujte jednorázové propisky, ale doplňovací. Nejlépe inkoustové s doplňovacím zásobníkem.
 4. Místo klasické sešívačky zkuste použít sešívačku, která dráty nepotřebuje. Sehnat ji můžete například opět od firmy Lyreco. Bohužel je vhodná jen pro spojení jen malého počtu listů.
 5. Tužky kupujte klasické bez gumy. Až doslouží, mohou na kompost. (Na kompost můžete dát i ořezky z tužky.)
 6. Zvažte, zda skutečně potřebujete deset odstínů pastelek, fixů a zvýrazňovačů. Opravdu je využíváte všechny?
 7. Podívejte se doma, zda někde nemáte po rodičích tzv. versatilky, do kterých stačí dokupovat náplně.
 8. Snažte se nekupovat igelitové tašky a sáčky. Na jídlo používejte krabičky nebo ubrousky z včelího vosku, na ostatní věci papírové nebo látkové tašky.
 9. Pokud se neobejdete bez post-it lístečků, kupujte takové, které lze recyklovat. V lepším případě pro založení stránek v dokumentech používejte kus papíru, který pak využijete třeba na poznámky.
V kanceláři ale pochopitelně nemáte jen kancelářské potřeby. Některé věci, které lze nahradit zero waste variantami, jsem vypsala do článku zde. Obzvlášť kelímek na kávu oceňuji asi nejvíc.

Třiďte odpad

Já vím, že tento bod bych zde asi ani nemusela psát, protože je to snad už samozřejmost, ale přeci jen ho raději uvádím. Recyklujte vše, co recyklovat lze, a co nelze, u toho popřemýšlejte nad ekologičtější alternativou. Rozhodně si ale nezapomeňte přečíst, co do kterého kontejneru patří. Doporučuji stránky jaktridit.cz, kde najdete spoustu užitečných informací.

Vím, že v současné době je těžké mít (třeba jen trochu) zero waste kancelář, ale i malá změna je v tomto případě velkým pokrokem, takže se toho rozhodně nebojte. Ten pocit za to rozhodně stojí.

Podobné články

0 komentářů

Děkuji za každý komentář. ♥

Archiv blogu

Podporuji a jsem členem

Podporuji a jsem členem