12. července 2018

Obora Holedná

Obora Holedná je asi moje nejoblíbenější část Brna, a proto jsem se rozhodla věnovat jí dnešní článek. Miluju prostředí lesa a zvířata v něm, takže z první návštěvy Holedné jsem byla opravdu nadšená. (A z těch následujících návštěv pochopitelně taky.) 
Pokud chcete mít opravdu nezapomenutelný zážitek a asi milion fotek lesní zvěře opravdu zblízka, pak se rozhodně do obory Holedná běžte podívat.

Kudy do obory a za jakými zvířaty

Před jejím hlavním vstupem se nachází parkoviště a stejně tak zastávka MHD Stará dálnice (autobusy 50 a 52). Samotná obora je velmi rozlehlá, avšak k tomu, abyste potkali co nejvíce zvířat nemusíte chodit daleko. Hned za vstupní branou jsme viděli ohradu s divokými prasaty a na protější louce se zrovna procházelo stádo daňků. My si většinou projdeme větší okruh celou oborou, takže těch zvířat potkáme hodně i v lese samotném.
Nekrmte, prosím, zvířata!

V době, kdy jsme v Holedné byly poprvé, bylo ještě možné zvířata krmit, ale vždy pouze tím, co bylo napsáno na tabulích v oboře. Bohužel protože někteří jedinci mají problém s respektováním pravidel a do zvířat cpali všechny možné zbytky, co doma našli, platí v současné době v oboře přísný zákaz krmení! Já jsem ráda, že jsme měli možnost zvířata krmit, když to ještě možné bylo. Třeba divoká prasata od nás dostala hlávkový salát a stádo daňků mrkev. Nebylo výjimkou, že jsme do obchodu šli vyloženě proto, abychom nakoupili právě pro ně.

Pokud byste přeci jen chtěli zvířátkům něco dopřát, obraťte se na Lesy města Brna, které se o oboru starají a domluvte se s nimi. To oni se starají o to, aby zvířata měla zajištěn stálý přísun potravy.

Pokud by vás zajímalo, proč má ten čuňajs na první fotce na hlavě kus salátu, tak je to proto, že neumím házet. :D

Na co si ještě dát pozor

Kromě toho, že byste se v oboře měli chovat jako slušně vychovaní lidé, což se mnohým bohužel nedaří, respektujte všechna pravidla, které obora má. Pokud do ní jdete s malým dítětem, dávejte pozor, ať neprostrčí ruku do výběhu. Stejně tak mu ale nedovolte, aby se zvířata pokoušelo pohladit. Já sama někdy žasnu nad tím, co všechno dokáží někteří rodiče svým dětem vůči zvířatům dovolit. Opatrní buďte ale i tehdy, když potkáte stádo daňků, protože to je už zvyklé na blízkost lidí a hned se k vám nahrnou, což by někoho, kdo je v oboře poprvé, mohlo poněkud vyděsit.


Procházka oborou

Oborou vede jak naučná stezka, tak i několik turistických tras. Pokud vám nevadí kopce, určitě si zde brzy najdete svoji oblíbenou cestu. Vstup do obory je zdarma a je otevřená celoročně. Pokud jste (stejně jako my) hráči geocachingu, najdete v oboře také plno keší. Tamní les je plný různých jezírek, krmelců, vyhlídek a altánů, takže pokud hledáte únik z ruchu velkoměsta do přírody, doporučuji unikat směrem k Holedné.Oboru Holednou si zamilují nejen děti, ale i dospělí (mohu potvrdit). Já jen doufám, že bude obora v této podobě co nejdéle a nebude se muset potýkat s pytláky, jako se to stalo již několikrát. Je to smutné, že jsou mezi námi lidé, kteří si neuvědomují, jak úžasné je mít kousek od centra takovou spoustu krotkých lesních zvířat, a kteří nedokáží jejich krásu ocenit jinak než na talíři.Podobné články

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář. ❤