16. července 2018

Výlet do Třebíče

Dnes mám pro vás pár informací a fotografií z kouzelného města Třebíč, kam jsme se vydaly se spolužačkou z fakulty, abychom mohly obdivovat tamní historii (a v neposlední řadě také obří ciferník na městské věži, který je opravdovým unikátem).
A ačkoliv jsme se na tuto (místy až moc) dobrodružnou výpravu vydaly už docela dávno, až teď se mi podařilo najít fotky. (Tímto se také omlouvám za jejich pochybnou kvalitu, ale bohužel jsou foceny ještě na starý fotoaparát, který mi ten den navíc spadl z asi metru a půl na asfaltovou cestu.)

Jako první jsme cestou šly kolem židovské obřadní síně a hřbitova, kam jsme se pochopitelně musely podívat. Ač to zní možná morbidně, tato místa prostě mají své kouzlo. Na druhou stranu máme židovských hřbitovů na Moravě víc, takže mně zase až tak vzácné prostě nepřijdou. Konkrétně na tomto hřbitově je údajně pochováno neuvěřitelných 11 000 lidí.


Pochopitelně jsme nevynechaly ani židovskou čtvrt, která se v Třebíči nachází, protože tato patří k těm největším v Evropě. Zajímavá byla jak procházka čtvrtí, tak pak pochopitelně i pohled na ni z městské věže. Opět zde poznáte typické rysy židovských domů, které se mi prostě zvláštním způsobem docela líbí (i když bydlet v nich bych rozhodně nechtěla).


Celá židovská čtvrt v Třebíči, která se označuje jako "Zámostí" je součástí světového dědictví UNESCO (stejně jako výše zmíněný hřbitov). Nachází se zde i dvě synagogy (zadní a přední). Zadní synagoga obsahuje stálou expozici Židovského muzea v Praze a zrovna bylo otevřeno, tak jsme se zašly podívat také.


Interiér i exponáty byly zajímavé, ale asi nejsem člověk, který by dokázal plně ocenit jejich hodnotu (jak historickou, tak náboženskou). Jsem antiteista a pojmenovala jsem svého psa Čert, což si myslím, že mluví za vše.

Další dominantou města Třebíč, kterou jsme společně navštívily, byl tamní zámek. Bohužel z něj moc fotografií nemám, protože zde zrovna byla svatba, takže jsme brzy zamířily k blízké bazilice sv. Prokopa.


U baziliky mě víc než samotná budova zaujala tamní bylinková zahrada. (Až budu velká, taky takovou budu mít.) Každopádně je od baziliky parádní výhled na Třebíč. Ten nejlepší ale najdete až na městské věži, odkud máte opravdu celé město jako na dlani. Na následující fotografii tak konečně můžete vidět alespoň zámecký komplex.


A tady už je jeden z mých prvních pokusů o panoramatický snímek.Pokud budete mít možnost se na městskou věž podívat, určitě toho využijte. Vstupné pro dospělou osobu je jen 30 Kč a za ten výhled to opravdu stojí. Koho zajímá železnice, uvidí v dálce viadukt (když jsme byly na věži my, zrovna projížděl Brejlovec). Vidět je v dálce i rozhledna u Kostelíčka, na kterou jsme ale už neměly čas. 

Do Třebíče se ráda vydám znovu, protože kromě zmíněné rozhledny bych ráda navštívila ještě Ekotechnické centrum, Šibeniční vrch a větrný mlýn. Takže očekávejte v blízké době další článek z tohoto města.

Podobné články

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář. ❤