9. srpna 2018

Květná zahrada Kroměříž

Květná zahrada v Kroměříži mě lákala už od doby, kdy jsme se se spolužáky z fakulty v rámci exkurze dostali pouze ke vstupní bráně s nápisem ZAVŘENO. Už tenkrát jsem ale věděla, že se do květné zahrady jednou podívám. Pro milovníky rostlin je to zde totiž takový malý ráj.
Nevím jistě, zda bude tato menší recenze na květnou zahradu objektivní, jelikož ji píše někdo, kdo miluje rostliny, a pro koho větší skupinka jakýchkoliv barevných kytiček znamená zábavu na půl dne (o čemž se ostatně můžete přesvědčit na fotografiích v tomto článku).


Ačkoliv je zahrada poměrně rozlehlá, pokud nebudete fotit opravdu každou květinku, tak v ní nebudete půl dne a stihnete si v klidu projít i zámecký park, který se nachází nedaleko. I parkování je zde v pohodě kousek od areálu.

Květnou zahradu v Kroměříži mnoho návštěvníků přirovnává k Versailles, což já osobně nemohu posoudit, ale krásně zde prostě opravdu bylo. Zahradu zdobí obrovské množství květin, u kterých musím vyzdvihnout obzvlášť to, jak skvěle jsou naaranžované, případně zastřižené a rozmístěné. Během procházky zahradou natrefíte na bludiště a hlavně na spoustu soch. Mě pochopitelně nejvíc zaujal uměle vytvořený kopec, ve kterém sídlili králíčci.


Významnou dominantou celé zahrady je osmiboká rotunda. Ta je také přístupná návštěvníkům, ale pouze v doprovodu průvodce, o což my jsme ani nestáli, takže nám to nijak nevadilo. Působivě vypadá i osamocený strom na vyzdviženém místě, který můžete vidět na fotografii výše. Vlastně vůbec celá zahrada působí skvělým dojmem a to včetně fontánek a jezírek, kterých tu také pár potkáte.


Samozřejmostí je i možnost občerstvení v areálu a to poblíž skleníků. Určitě si tu sedněte na lavičku a jen tak se chvilku rozhlížejte po té kráse kolem. Zážitek je to opravdu fantastický, pokud jste milovníky květin a barev jako já.

Po prohlídce květné zahrady jsme se vydali ještě do zámeckého parku, kde najdete takovou menší zoo s několika zvířaty. Nečekejte jich mnoho zvířat, ale počítejte s tím, že vás mile překvapí, jak jsou zvířata pěkně umístěná po areálu, a jak skvělým dojmem to ve výsledku působí. Procházku zámeckým areálem vřele doporučuji. Dokonce nám ani nechybělo to, že jsme nebyly v samotném zámku.

Pokud jsem vás tímto článkem nalákala k návštěvě Kroměříže, určitě si na ni zablokujte celý den, protože jo opravdu kouzelná. Po květné zahradě můžete využít doprovod průvodce, což my jsme odmítli, protože s tím mým neustálým focením by panu průvodci nejspíš brzy došla trpělivost.

Květná zahrada Kroměříž
Internetové stránky: zde 
Vstupné (dospělí): 80 Kč 
Vstupné (děti): 60 Kč

Podobné články

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář. ❤