16. srpna 2018

Rejvíz - mechové jezírko

V Jeseníkách najdete spoustu krásných míst a jedním z těch nejkouzelnějších je podle mě naučná stezka Rejvíz, po které se dostanete až k Velkému mechovému jezírku. Příroda zde vypadá opravdu nádherně, ale to už můžete posoudit i vy sami podle fotografií v tomto článku.
K začátku naučné stezky Rejvíz se dostanete autem. Z parkoviště, které je tu pro návštěvníky připraveno, se vydáte podle ukazatelů do lesa. Nezapomínejte, že se nacházíte v chráněné krajinné oblasti, a neměli byste tak chodit mimo vyznačené trasy. Ostatně cestou k Velkému mechovému jezírku by se vám vaše případné zkratky mohly docela nemile vymstít, protože co krok, to bažina nebo prasklá lávka.

Protože jsme zde byli mimo sezonu (to je taková naše specialitka, jak už jste si možná mnozí z mých článků všimli), neplatilo se tu vstupné. Jinak je cena stejně jen symbolických 30 Kč pro dospělého. K dřevěné vstupní bráně s chatkou, kde se obvykle vstupné prodává (včetně suvenýrů), jdete už po dřevěné lávce. Na ni buďte velmi ostražití, protože místy opravdu už není v dobrém stavu a spadnout do bažiny fakt nechcete (nebo si to aspoň myslím).


My byli u vytržení z toho, jak nádherné prostředí Rejvíz je. Obdivovali jsme tamní les, jako kdybychom byli v přírodě poprvé, opravdu. Naštěstí jsme potkali jen pár lidí, takže jsme si mohli fotit, aniž bychom si museli hlídat, jestli nám do záběru nelezou něčí záda, jak už to tak bývá na těch turisticky oblíbených místech, což Rejvíz rozhodně je.

A těch hub, co jsme cestou našli...


Samotné mechové jezírko svou podobu v průběhu roku pochopitelně mění. Určitě nejkrásnější je na přelomu jara a léta. Jedná se o rašeliniště, což samo o sobě neslibuje nikterak atraktivní pohledy, ale věřte mi, že budete příjemně překvapeni. Právě díky tamní neobvyklé půdě se zde skvěle daří různým rostlinám. Pohled ze stezky občas trochu připomínal pohled z filmu Cesta do pravěku.


Trasa z parkoviště k jezírku má dohromady něco málo přes dva kilometry a zvládnete ji i s kočárkem. Do rezervace můžete i se psem, ale pouze na vodítku. Já měla chvílemi co dělat, abych někam do bažiny nezahučela sama. Rejvíz je významným biotopem pro mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů, což ale určitě poznáte po chvilce i sami, ale kdyby ne, potkáte cestou dostatek informačních tabulí, které vás na to upozorní.


Pokud sem vyrazíte, určitě si nezapomeňte fotoaparát, protože je zde opravdu krásně a člověk si tu krajinu rád připomene i po nějakém čase z pohodlí domova. Aspoň já to tak mám, a proto jsem vám mohla článek doplnit i několika fotografiemi z naší návštěvy, abyste i vy viděli, jak pohádkově tam bylo. 

Podobné články

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář. ❤