19. listopadu 2018

Dům moří ve Vídni

Tentokrát jsme se rozhodli vyrazit za mořskými živočichy do sousedního Rakouska. Dům moří, který se nachází ve Vídni, byl docela lákavý, takže jsme využili listopadového termínu, kdy ještě ve Vídni nevypuklo adventní šílenství, a vyrazili se na zvířata podívat. 
Dům moří je v podstatě taková rakouská obdoba našeho Mořského světa v Praze, o kterém jsem tu už psala. Pokud vás tedy zajímá, jak to v Domě moří vypadalo, a jestli návštěva stojí za to, pak čtěte dále. A pokud ne, tak si třeba aspoň prohlédněte fotky. 

Do Vídně jsme vyrazili autobusem s cestovní agenturou Bontour, na kterou jsem měla samé dobré recenze od kolegyň z práce. Za dvě hodiny jsme byli ve Vídni, což bylo super, protože dlouhé trasy mi nepříjemně často připomínají moji kinetózu. Autobus nám zastavil na Bellariastraße, což je takové to klasické shromaždiště zájezdových autobusů. Nechci vědět, jak to tu vypadá během adventních trhů, protože i teď, kdy se teprve trhy pomalu začínaly chystat, tu panoval docela zmatek.


Protože jsme měli ještě dostatek času, než půjdeme do Domu moří (měli jsme zde rezervaci na konkrétní čas), vydali jsme se na menší procházku městem. Prošli jsme se parkem Burggarden kolem Schmetterlinghausu, což je pro změnu zase Dům motýlů. Mít více času, asi bych se nenechala dlouho přemlouvat a zašla bych se tam podívat taky. 

Moc se mi líbily marcipánové Mozartovy koule jako vánoční ozdoby na stromečcích před Mozart café.


Příchod k samotnému Domu moří pro nás byl docela šok. Budova je totiž bývalá protiletadlová věž z druhé světové války a podle toho taky vypadá. Všude samý beton. Těžko by člověk věřil, že se uvnitř nachází pověstné obří akvárium o objemu 300 tisíc litrů. Druhým nemilým překvapením byla obří fronta, která se táhla z budovy ještě několik desítek metrů. Naštěstí naše paní průvodkyně už věděla, do čeho jdeme, a prohlídku nám zarezervovala na konkrétní čas, takže jsme elegantně propluli kolem celé fronty k turniketům vepředu a šli dovnitř téměř ihned.


Spoustě lidem přišlo drahé vstupné (18,5 € pro dospělého člověka), ale když to srovnám s Mořským světem v Praze, myslím si, že prostě tento druh zoo je všeobecně dražší. 

Rozhodně tu ale nečekejte jen mořské živočichy. V areálu je totiž i tropický prales, kde se vám může stát, že vás například počůrá netopýr, jak se to málem stalo i nám. Budova je díky své konstrukci taková opravdu nezvyklá. Akvária často prolínají více pater, což je ale super podívaná. Nejvíc mě zaujala proplouvající mořská želva Puppi, se kterou je spjatý zajímavý příběh. Tuto želvu totiž zachránili dva manželé na potravinářském trhu na Maledivách, kde se želvy prodávají za 1 dolar. To se psal rok 1974 a pochopitelně od té doby želva rostla a rostla, a protože manželé už věděli, že se o ni nezvládnou sami postarat a navíc je želva jistě přežije, zeptali se v Domu moří, zda by ji v něm mohli nechat umístit. A to je konec pohádky. Puppi si zde vesele plave a plavat bude ještě (doufejme) několik desítek let. Zajímavé mi přišlo i to, že manželé Puppi vzali i na dovolenou, kde se s ní potápěli. Želva s nimi plavala díky postroji a vodítku na krunýři.


V každém patře tu objevíte něco zajímavého. Najdete tu mnoho druhů ryb, mořských koníků, žab, pavouků, plazů a dokonce i opičku nebo už zmíněné netopýry. Hrozně mě zaujalo i průhledné zábradlí, ve kterém se procházeli mravenci. 


Atrakcí pro některé návštěvníky jsou i rybky Garra Rufa, mezi které si můžete ponořit ruku. To je ovšem něco, po čem jsem já opravdu netoužila, ale příteli to prostě nedalo a musel to vyzkoušet.


Mezi jednotlivými akvárii jsou různě rozmístěné průlezy a lomené stěny, takže mořské živočichy můžete vidět i zespodu. Třeba když stojíte v přízemí u pokladen, leží kousek nad vámi za sklem (naštěstí) krokodýl. Těm je tu věnován celý jeden pavilon a to Krokipark.

Moc se mi líbila i čistota akvárií. Je vidět, že o zvířata se tu hezky starají.

V nejvyšším patře se nachází kavárna, ve které jsme si dali kávu a kochali se pohledem na Vídeň. Já ve Vídni byla poprvé, ale rozhodně ne naposledy. Strašně mě zaujala tamní architektura a určitě ve Vídni chci navštívit ještě hodně muzeí a jiných zajímavých míst. Navíc mi tu lidi přišli mnohem víc v pohodě, než třeba v Praze. S tou mám totiž naopak jen negativní zkušenosti. I cenově je to tu přijatelné a navíc to máme do Vídně blíž než do té Prahy.


Pokud byste se chtěli do Domu moří podívat taky, určitě využijte možnost rezervace vstupu na konkrétní čas, ať se vyhnete těm dlouhým frontám. My jsme tam šli v sobotu kolem třetí hodiny odpoledne a opravdu byla fronta gigantická.

Dům moří Vídeň - Haus des Meeres
Internetové stránky: Haus des Meeres
Vstupné (dospělí): 18,5  €
Vstupné (děti): 5,6 - 8,4 €

Podobné články

0 komentářů:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář. ❤