Vlkolínec – vesnice, ve které se zastavil čas

od Divnovláska

Historicky první článek na tomto blogu jsem se rozhodla věnovat vesničce Vlkolínec, kterou jsme navštívili během našeho putování po Slovensku. Důvod je prostý – z tohoto místa přímo sálá  klid vesnického života a člověk zde snadno získá pocit, že se zastavil čas.


Hned v úvodu ale musím uvést na pravou míru označení tohoto turisty velmi oblíbeného místa. Nejedná se totiž o vesnici jako takovou, ale o městskou část slovenského města Ružomberok. Já ji jako vesnici označuji, protože na mě tak zkrátka působila. Nějak takhle si představuji ty horské vesničky, kam se přes zimu nedostane jediné auto, kde si obyvatelé žijí svým vlastním stylem života bez ohledu na všechny vymoženosti dnešního uspěchaného moderního světa. Zkrátka místo, kam člověk může utéct od civilizace. (A to my s manželem utíkáme hrozně rádi.)

Měli jste opravdu štěstí, že jsme ve vesničce byli jedni z mála turistů, a tak jsme si mohli krásně a nerušeně fotit. Autobus s turisty dorazil naštěstí až v momentě, kdy už jsme se odebrali zpátky k autu, takže načasování bylo fakt super. 🙂

Tato horská osada vás během chvilky vrátí o několik let zpátky, a to nejen svoji architekturou, která rozhodně stojí za zmínku, ale především atmosférou, kterou zde najdete. Středem vesničky protéká potok, který společně s vrchem Sidorovo tvoří pohled jak z obrázků Josefa Lady. Pokud nahlédnete do interiéru některého z dřevěných srubů, vaše domněnky o návratu do minulosti se potvrdí. Veřejnosti je k nahlédnutí přístupný rolnický dom a dvor.

Většina místních dřevěných srubů má tradiční šindelovou střechu a ve štítu se nachází otvory pro vývod kouře. Ne nadarmo je Vlkolínec památkovou rezervací lidové architektury a součástí kulturního dědictví UNESCO.

V době naší návštěvy v bývalé budově místní školy probíhala výstava lidového umění, původních předmětů a fotografií vesničky ze starých časů. Tyhle výstavy se mi moc líbí, i když většinou mezi vystavenými předměty najdu věci, které třeba máme doma na půdě dochované taky (a co hůř – některé dodnes používáme). Aktualizace: Tak výstava je stálá a můžete ji navštívit každoročně v hlavní turistické sezóně.

Na závěr připojuji poslední fotografii z naší návštěvy, a to pohled od parkoviště na okolní krásnou krajinu. Pokud budete mít někdy cestu kolem, určitě do této vesničky zavítejte a vychutnejte si její atmosféru.

Mohlo by se ti také líbit

Přidat komentář