Výšlap na Králický Sněžník

od Divnovláska
Králický sněžník

Sochu slona, která je jakýmsi symbolem Králického Sněžníku, jste už určitě někde na fotografiích viděli. Já mockrát, a možná právě proto mě docela mrzelo, že jsem tento vrch nikdy nenavštívila, takže nápad na výlet byl jasný – Králický Sněžník. Navzdory předpovědi počasí, která nás strašila intenzivním deštěm, vyšlo počasí krásně, takže i fotky, které vám v dnešním článku představím, vypadají podle mých představ. 


Na Králický Sněžník se dá jít více cestami. Na základě doporučení na internetu jsme vyrazili z Dolní Moravy, kde jsme zaparkovali auto a vydali se lanovkou ke Stezce v oblacích. Tu jsme ale už navštívili dřív, takže jsme ji protentokrát vynechali a využili blízké restaurace Skalka, ze které byly nádherné výhledy do okolí. 

Odtud jsme pak vyrazili po modré turistické značce až k červené hřebenovce, která nás dovedla na Králický Sněžník. (Ale to už trochu předbíhám.) 
Ačkoliv bylo super počasí, nepotkávali jsme cestou moc lidí, což bylo pochopitelně fajn. Alespoň jsme měli čas a klid na fotografické pauzy. A že bylo co fotit…

Pohled na Stezku v oblacích z vrcholu Slamník (1233 m n. m.)
Motýl okáč
Vodopád na Malé Moravě

Kousek pod vrchem Podbělka se začaly objevovat první vojenské bunkry, kterých je v této oblasti opravdu hodně. Pochopitelně nám to nedalo a museli jsme do nich alespoň nakouknout. Při motání se kolem bunkrů dostala GPS v mých hodinkách docela zabrat, respektive kdyby se někdo pokoušel podle záznamu jít v našich stopách, motá se tam po lese ještě teď.  🙂

To už jsme se nacházeli v oblasti bažin, takže jsme už brzy šli po dřevěném chodníku. Téměř celou naši cestu lemovaly hromady borůvek, které jsme ale radši u cesty ani neochutnávali.

A tady už jsme v dálce viděli Králický Sněžník. A bohužel i tu strmou cestu k němu, ale zatím jsme si zdárně nalhávali, že naše trasa vede určitě jinudy.

Kousek za rozcestím Stříbrnická jsme po levé straně viděli pomník Josefa Tejkla, milovníka horských túr a iniciátora mnoha horských výprav. Zemřel roku 2009 náhle na infarkt právě zde na Králickém Sněžníku. Hory se staly osudné i jeho synovi, který v devíti letech zahynul při výstupu na horu Rotenmanntörl.

Čím blíž jsme byli vrcholu Králického Sněžníku, tím blíž pochopitelně byly i polské hranice, které jsme brzy překročili.

Státní hranice u Stříbrnické
Hraniční kámen

Ještě než jsme dorazili na samotný vrchol, odbočili jsme na chvilku ze stezky, abychom se mohli podívat na onu již zmiňovanou sochu slůněte. Tu jste mohli vidět na úvodní fotografii tohoto článku. Socha se nachází ještě na českém území, vrchol Králického Sněžníku už je na území Polska. Kousek od sochy slůněte jsou pozůstatky Lichtenštejnovy chaty.

Na vrcholku Králického Sněžníku už bylo pochopitelně plno lidí. Vyfotit zde něco byl docela nadlidský úkol, ale zadařilo se. Bohužel na vrcholu nenajdete ani žádnou chatu s občerstvením nebo něco podobného. Odměnou za výšlap vám však určitě bude výhled na všechny světové strany. Skvěle jsou odtud vidět Jeseníky (zejména vysílač na Pradědu), Rychlebské hory, Orlické hory i Krkonoše. Není divu, že tu dříve byla i rozhledna. Z ní už najdete na místě jen kamenné ruiny.

Při sestupu dolů, kdy jsme zvolili tentokrát žlutou turistickou značku, jsme ještě prošli kolem pramene Moravy. Podél ní jsme pak de facto po zbytek cesty pokračovali a bylo zajímavé pozorovat, jak řeka postupně rostla.

Pramen řeky Moravy

Nakonec jsme si řekli, že u ní chvilku posedíme a osvěžíme alespoň nohy. Voda byla pochopitelně pěkně ledová, ale po celodenní túře přišla vhod. Však kryoterapie je čím dál modernější, že ano…

Potkali jsme i několik vodopádů. Je jich v okolí opravdu plno. Na fotce níže je konkrétně vodopád na Mléčném pramenu.

Celkem jsme ušli něco přes 23 kilometrů a nejvyšším bodem naší trasy byl samozřejmě Králický Sněžník s výškou 1424 m n. m. Cesta nahoru byla spíš kamenitá, dolů už přecházela ve zpevněnou asfaltovou cestu. Pokud se vydáte v našich stopách, určitě nezapomeňte jídlo a hlavně pití sebou. Cestou opravdu není co kde koupit. Plánek naší trasy pro inspiraci najdete zde

Mohlo by se ti také líbit

Přidat komentář